Ugdymas » Projektai ir renginiai

Rudeninis projektas „Smagurių savaitė“
Rudeninis projektas „Smagurių savaitė“

                      Ruduo – derliaus nuėmimo metas, o kad vaikus labiau sudominti vaisių ir daržovių įvairove ir nauda nutarėme suorganizuoti „Smagurių savaitę“.

Nulingavo, nuskambėjo žaliaskarė vasarėlė. Pritilo miškai, nebegirdėti linksmo paukštelių čirenimo, nužydėjo gėlės pievose, nebeskraido drugeliai, medžiai pasipuošė ne tik margu rūbu, bet ir derliumi – atėjo ruduo.

Atėjo dėdė Derlius ir į Šilalės lopšelį-darželį „Žiogelis“. Visą savaitę vyko projektas „Smagurių savaitė“. Pirmadienį visi vaikučiai smaližiaudami medų, prisiminė prabėgusios vasaros nerūpestingas, saldžias akimirkas. Darželinukai aptarė ne tik darbininkes biteles ir žiedelius iš kurių nešamas medus, bet apžiūrėjo ir tikrą avilį bei jo sandarą, prisimatavo bitininko kepurę, dumpliavo dūminę ir uostė jos kvapą, kramtė pilnus medaus korius, ragavo įvairių skonių: mėlynių, aviečių, šaltalankių, imbierų medų. Auklėtojos papasakojo apie medaus naudą suskaudus gerklytei ar kosint. Auklėtiniai prisiragavę saldaus medučio, nuoširdžiai pasižadėjo būti darbštūs kaip bitutės. Ir savo pažadus tesėjo: visi piešė, lipdė, aplikavo, darė įvairiausius darbelius ir jais puošė savo grupes.

Sekančias dienas vaikai ragavo vaisius ir daržoves, bandė įspėti koks tai vaisius ar daržovė iš kvapo ar skonio, gamino daržovių ir vaisių mišraines. Mūsų darželinukai puikiai žino kokius darbus reikia atlikti norint skanauti gardžias daržoves, nes patys turi savo daržą, kurį turi prižiūrėti ištisus metus. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Sandra Žilytė pasakojo vaikams apie „sveikos mitybos piramidę“, kur didžiausią dalį žmogui naudingų maisto produktų sudaro vaisiai ir daržovės. Specialistė paaiškino kodėl augančiam vaikučiui svarbu valgyti daug vaisių ir daržovių. Auklėtiniai pateiktus produktus turėjo teisingai sudėti į piramidės lentynas atsižvelgdami į naudą žmogaus organizmui.

Išragavę vaisius ir daržoves, nutarėme išsispausti ir sulčių. Ugdytiniai spaudė, ragavo, uostė įvairias sultis ir bandė apibudinti jų savybes. Išragavę įvairių skonių sultis, mažieji plakė net kokteilius ir įvertino vaisių bei daržovių kitokį skonį. Pasistiprinę sultimis skubėjome į salę parungtyniauti ir išsiaiškinti ar tikrai sultys suteikia jėgos ir energijos. Kūno kultūros specialistė Indra Macienė pasirūpino, kad visiems būtų kur išbandyti savo jėgas: teko „lysvėmis ridenti moliūgus“, „rinkti bulves“, ir „virti košes“ iš vienos spalvos vaisių ir daržovių.

Į projektą nepamiršome įtraukti ir tėvelių, visą savaitę su vaikais gamino įvairiausius darbelius rudens parodėlei. Paskutinei savaitės dienai mamytės virė įvairias uogienes ir dalijosi receptais, o vaikučiams teko ragauti ir įvertinti.

Savaitės pabaigoje dėdė Derlius (auklėtoja Rasa Žygaitienė) su kiškiu (auklėtoja Sigita Bartkuvienė) nutarė surengti varžytuves: „kas greičiau nuims derlių“. O kad derlius būtų kuo greičiau nuimtas ir sudėtas į saugyklas, vaikučiai pakvietė į talką ir savo tėvelius. Mažieji talkininkai, padedami muzikos pedagogės Genovaitės Pauliuvienės ir auklėtojų, šoko, dainavo, pasakojo susirinkusiems svečiams ką sužinojo per savaitę apie vaisius ir daržoves. Talka buvo šauni: vieni „kasė bulves“, kiti „rovė morkas“, treti „ruošė obuolių kompotą“. Po sunkių darbų, visi vaišinomės įvairių rūšių uogienėmis su pyragu.

Pailsėję ir pasistiprinę talkininkai apžiūrėjo per savaitę suruoštą parodėlę. Ne veltui sakoma: „Daug rankų didžią naštą pakelia“, todėl mes tariame didelį „ačiū“ visai darželio bendruomenei už pagalbą vykdant projektą. Linkime nepamiršti valgyti vaisius ir daržoves, kad būtumėte sveiki, stiprūs ir laimingi.

 

Auklėtojos Sigita Bartkuvienė ir Rasa Žygaitienė

Nuotraukos K. Ačės ir V. Merkelienės