Veiklos sritys » Ugdomieji projektai ir renginiai

RESPUBLIKINIS IKIMOKYKLINIO UGDYMO ĮSTAIGŲ EKOLOGINIS-ETNINIS ŠVIETIMO PROJEKTAS „LINO GROŽIS IR SKONIS“

Pavasarį mūsų pasėti lineliai puikiai sudygo, bet vasara pagailėjo lietaus, tai daigelius reikėjo nuolat laistyti. Lineliai užaugo, pražydo ir mėlynais žiedeliais džiugino visą darželio bendruomenę bei svečius.

Vasara prabėgo, lineliai parudavo ir užaugino burbuoles, pilnas sėklyčių. Suskubome juos rauti, kad lietus nesuplaktų ir vėjas sėklų neišbarstytų. Į talką pakvietėme ir tėvelius. Visiems buvo smagu prisiminti senolių darbus: rišti pėdelius, statyti į gubas.

Išdžiovinome pėdelius, bet reikia juos ir nukulti. O kūlėme spragilais, kuriuos pagamino darželio stalius.. Sussėmėme sėklytes rieškučiomis-tai džiaugsis paukšteliai žiemą, kai vaikučiai juos lesins. Bet kaip patiems tų sėklyčių neparagauti, įdėjus tiek darbo? Tai ir ragavome: kas barstė ant sumuštinių, kas bėrė į jogurtą, o ir mamytės talkino - prikepė įvairiausių gardumynų su sėmenimis. Visi vaišinomės ir aptarėme sėmenų naudą augančiam vaikui.

O lininių rankšluoščių, servetėlių, mezginių gražumas. Mūsų vaikučių mažoms rankytėms tai per sunku, bet turime pagalbininkių: tai mamytės, močiutės, sesės. Paroda - nuostabi, ir vaikai pamatė, ką iš lino galima pagaminti.

Na, o kaip neprisiminti liaudies dainų, šokių ir žaidimų apie sunkų lino kelią? Tad visa darželio bendruomenė susirinkome į šventinę popietę „Lino grožis ir skonis“, apdainavome visus darbus, kuriuos reikia nudirbti, norint pasipuošti lino rūbais. Kadangi daug šokome, žaidėme ir dainavome, tai ir praalkome, o vaišinomės linų sėmenimis, į kuriuos mirkėme virtas bulves. Daugelis šventės dalyvių tokių vaišių nebuvo ragavę, ir visi tvirtino, jog labai skanu.

Projektas padėjo vaikams pažinti liną kaip augalą ir suprasti, kad linai senovėje kaimo žmogui davė daug naudos, bet ir jų apdirbimo procesas buvo sunkus ir ilgas. Apie šį augalą sukurta daug pasakų, dainų, mįslių bei patarlių, kurių turėtume nepamiršti ir perduoti iš kartos į kartą.

Projekto organizatoriai - Šilalės lopšelio-darželio direktorė Dalia Kutniauskienė, pavaduotoja ugdymui Kristina Ačė, ikimokyklinio ugdymo mokytojos Sigita Bartkuvienė, Daiva Pilypienė, Rasa Žygaitienė, dalyvavo visos pedagogės ir visa darželio bendruomenė. Prie projekto prisijungė ir kiti šalies darželiai. Pasibaigus projektui, nuotraukų koliažai su linų auginimo akimirkomis bus eksponuojami Šilalės viešojoje bibliotekoje.

Sigita Bartkuvienė, ikimokyklinio ugdymo mokytoja metodininkė